HOME

LEED

LEED (The Leadership in Energy & Environmental Design), amerykański system certyfikacji budynków pod względem rozwiązań proekologicznych, przyznawany jest przez U.S. Green Building Council.  Jest to najszybciej rozwijający się i najbardziej popularny na świecie system certyfikacji dla inwestycji proekologicznych.

Zgodnie z wytycznymi „zielone budynki” powinny być energooszczędne, zużywać niewiele wody i emitować mało zanieczyszczeń. Do budowy należy wykorzystać materiały przyjazne środowisku i, tam gdzie to jest możliwe, surowce wtórne. W takim projekcie muszą się znaleźć dodatkowe udogodnienia dla najemców, takie jak stojaki na rowery i wygodne łazienki z prysznicami. Budynek powinien być efektywnie zaprojektowany i dobrze doświetlony. Nie może w nim zabraknąć powierzchni biologicznie czynnej i „zielonych” powierzchni wspólnych.

Proces certyfikacji rozpoczyna się już na etapie wstępnego projektowania. W czasie jego trwania weryfikuje się rozwiązania zawarte w projekcie i potwierdza przez niezależnych inspektorów wykonanie budynku według rozwiązań deklarowanych w projekcie.

Eurocentrum jest zgłoszony do certyfikacji LEED na poziomie GOLD.


leed